Biskupsko ređenje mons. Renza Pegorara, predsjednika Papinske akademije za život

Nakon što ga je 25. ožujka 2026. papa Lav XIV. imenovao naslovnim biskupom Gabija, mons. Renzo Pegoraro, predsjednik Papinske akademije za život, zaređen je za biskupa 21. lipnja 2026. u Sarmeoli di Rubano (Padova), u Svetištu Svete Marije Majke Providnosti koje se nalazi u srcu jedne od najvećih katoličkih karitativnih i zdravstveno-socijalnih ustanova u Italiji pod nazivom Djelo Božje providnosti sv. Antuna (OPSA, od tal. Opera della Provvidenza Sant’Antonio). Glavni zareditelj bio je kardinal Pietro Parolin, državni tajnik Svete Stolice, uz suzareditelje mons. Claudija Cipollu, padovanskog biskupa, te mons. Vincenza Pagliu, umirovljenog nadbiskupa biskupije Terni-Narni-Amelija i donedavnog predsjednika Papinske akademije za život. U koncelebraciji su sudjelovali i drugi biskupi iz susjednih biskupija kao i rektor Bazilike svetog Antuna fra Antonio Ramina, opat samostana Svete Justine dom Giulio Pagnoni, padovanski biskupski vikari te brojni drugi svećenici.

Liturgijsko slavlje glazbeno je animirao Zbor katedralne bazilike sv. Prosdocima u Padovi pod ravnanjem maestra Francesca Cavagne (sv. Prosdocim je osnivač i prvi biskup kršćanske zajednice u Padovi te zaštitnik toga grada).

Među brojnim uzvanicima bili su predsjednik Zastupničkog doma talijanskog Parlamenta gosp. Lorenzo Fontana, državni odvjetnik dr. Angelantonio Racanelli, regionalni pročelnik za zdravstvo prof. Gino Gerosa te mnogi drugi predstavnici civilnih vlasti i društvenog života. Uz članove Papinske akademije za život i druge bliske suradnike, na osobni poziv mons. Pegorara biskupskom ređenju nazočio je i izv. prof. dr. sc. Rok Čivljak, predsjednik Europske federacije katoličkih liječničkih društava (FEAMC) i predsjednik Hrvatskoga katoličkog liječničkog društva (HKLD) sa suprugom prof. dr. sc. Martom Čivljak. Mons. Pegoraro već je u više navrata boravio u Hrvatskoj, zajedno s HKLD-om bio je jedan od glavnih organizatora međunarodne konferencije “Izazovi medicinskog profesionalizma u današnjem svijetu” koja je održana početkom listopada 2024. godine u Dubrovniku, a tom je prigodom s članovima HKLD-a hodočastio i u Boku kotorsku, zaljev hrvatskih blaženika i svetaca. Koncem kolovoza mons. Pegoraro dolazi na Lošinj gdje će aktivno sudjelovati na ovogodišnjoj Ljetnoj školi medicinske etike za mlade u organizaciji FEAMC-a i HKLD-a. 

Odabir mjesta ređenja nije bio slučajan. Mons. Pegoraro povezan je s ustanovom OPSA, koja skrbi za hendikepirane i osobe potrebite posebne zdravstvene i socijalne skrbi, još od sjemenišnih dana kada je kao mladi liječnik volontirao u ovoj ustanovi u pružanju zdravstvene skrbi njenim korisnicima. Ta se povezanost tijekom godina nastavila i prirodno nadovezala na njegov angažman u Papinskoj akademiji za život, a mons. Pegoraro trenutno je i predsjednik Etičkog povjerenstva OPSA-e.

U ime članova HKLD-a i Europske federacije katoličkih liječničkih društava prof. Čivljak prenio je mons. Pegoraru najiskrenije čestitke povodom njegovog biskupskog ređenja uz želju za nastavkom dobre suradnje s Papinskom akademijom za život. U svojoj čestitki prof. Čivljak je istaknuo: 

Posebno me obradovala vijest o Vašem imenovanju naslovnim nadbiskupom Gabija od strane Njegove Svetosti pape Lava XIV. To imenovanje zasluženo je priznanje Vašem dugogodišnjem predanom radu na području medicinske etike i bioetike kao i Vašoj postojanoj zauzetosti za zaštitu i promicanje ljudskoga života kroz djelovanje u Papinskoj akademiji za život. Vaša znanstvena stručnost, pastoralna osjetljivost i vjerna služba Crkvi uvelike su pridonijeli promicanju kulture koja poštuje dostojanstvo svake ljudske osobe.

Bila mi je osobita čast svjedočiti Vašem biskupskom ređenju koje je predvodio tako ugledan crkveni dostojanstvenik kao što je Njegova Uzoritost kardinal Pietro Parolin, državni tajnik Svete Stolice. Njegova homilija bila je istodobno i duboka i nadahnjujuća, prožeta toplinom, duhovnom dubinom i pastoralnom mudrošću. Ponudila je dojmljivo promišljanje o odgovornostima i milosti biskupske službe te je ovom nezaboravnom slavlju dala dodatnu svečanost.

Odabir mjesta ređenja nosi snažnu i rječitu poruku. Očituje Vašu duboku povezanost s rodnim zavičajem i trajnu bliskost s ljudima među kojima je sazrijevao Vaš poziv. Istodobno svjedoči o Vašoj dugogodišnjoj brizi za one koji žive na društvenim marginama, osobito za osobe s invaliditetom i sve one kojima je najpotrebnija ljudska i duhovna potpora. To značajno mjesto na lijep način izražava pastoralne naglaske koji su obilježili Vaše služenje i koji će, ne sumnjam, i dalje nadahnjivati Vašu službu u Crkvi.

Kao skroman znak naše zahvalnosti i iskrene čestitke, čast mi je uručiti Vam mali simbolični dar – repliku šibenskoga bagatina, prvoga gradskog novca na području današnje Hrvatske, koji se od 1485. godine koristio kao platežno sredstvo tijekom više od dva stoljeća, te šibenski botun, autentični primjer hrvatskoga tradicijskog nakita i jedan od najprepoznatljivijih simbola grada Šibenika – radove posvećene očuvanju i promicanju povijesne i kulturne baštine moga rodnog kraja, ali i povezanosti bogate kulturne i duhovne baštine naših dvaju naroda.

Budite uvjereni u moje molitve za Vas dok preuzimate poslanje koje su Vam povjerili Sveti Otac i Crkva. S pouzdanjem u Božju providnost molimo da Vašu nadbiskupsku službu obilno blagoslovi mudrošću, hrabrošću, poniznošću i vjernošću, kako bi Vaše služenje donijelo obilne plodove Božjem narodu.” 

Na kraju ovog svečanog misnog slavlja mons. Renzo Pegoraro uputio je svim nazočnima svoje iskrene riječi zahvale.

Tekst: Ivan Ćelić
Fotografije: Giorgio Boato
Izvor: www.diocesipadova.it

 

 

 

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.