Održana XII. međunarodna konferencija organizacije MaterCare International “I am what I Do: Establishing My Identity in Christ”

U Vatikanu je od 19. do 22. rujna 2024. održana XII. međunarodna konferencija organizacije MaterCare International (MCI) pod sloganom „I am what I Do: Establishing My Identity in Christ“ (Ja sam ono što radim: uspostavljanje mog identiteta u Kristu). Ova međunarodna organizacija okuplja katoličke zdravstvene djelatnike posvećene skrbi za majke i djecu (rođenu i nerođenu) kroz nove inicijative istraživanja, edukacije i služenja. Time pokušava u cijelom svijetu umanjiti tragične posljedice pobačaja te visoki mortalitet majki i djece, osobito u zemljama u razvoju. Osnovna je misija MCI-ja oživotvorenje i provođenje u djelo enciklike Evangelium Vitae (Evanđelje života) kroz poboljšanje zdravstvene skrbi te života i zdravlja majki i djece.

Radni dio Konferencije održan je u institutu Maria Santissima Bambina, u neposrednoj blizini Trga sv. Petra u Rimu, odakle se pruža prekrasan pogled na sam Trg i kupolu bazilike sv. Petra. Naslov konferencije „Ja sam ono što radim“ citat je osnivača organizacije MaterCare prof. Roberta Walleya (1938. – 2020.) koji je naglašavao našu osobnu odgovornost u prihvaćanju poziva autentičnog katoličkog liječnika, osobito kada je u pitanju zaštita zdravlja majke i djeteta. Da bismo ostvarili tu odgovornu zadaću, moramo uspostaviti svoj identitet u Kristu i osigurati da naša profesionalna stručnost obuhvaća tzv. četiri C (od engl. conviction, competence, community orientation, compassion), a to su kršćansko uvjerenje, profesionalnu kompetentnost, usmjerenost prema zajednici i suosjećanje. Ovi osnovni elementi Konferencije bili su integrirani u osam sekcija programa: istina u kršćanskom identitetu; izazovi u formaciji i stručnom osposobljavanju ginekologa, porodničara i pedijatara; MaterCare misije po svijetu; porodništvo i pedijatrija; ginekologija; multidisciplinarni pristup konkretnim slučajevima iz prakse; vjera i bioetika; te završne poruke.

Otvorenju Konferencije prethodila je kratka duhovna obnova na temu „Uspostavljanje mog identiteta u Kristu” koju je za sudionike Konferencije predvodio velečasni prof. George Woodall (Velika Britanija) koji je na Konferenciji održao i predavanje na temu „Ljudska prava: autentičnost naspram krivotvorina“.

U panel raspravi na temu profesionalnih izazova, kao i u sekciji o profesionalnoj formaciji, sudjelovali su i članovi HKLD-a izv. prof. dr. sc. Marta Čivljak (Hrvatsko katoličko sveučilište) i prim. dr. Boris Ujević (Klinička bolnica Sveti Duh), dok je u sekciji o vjeri i bioetici predsjednik HKLD-a izv. prof. dr. sc. Rok Čivljak (Klinika za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“) održao pozvano predavanje na temu „Biskup Valentin Pozaić – nadahnuti svećenik i bioetičar čije je geslo bilo ‘Život biraj!’“. I osnivač MCI-ja prof. Walley i njegovi nasljednici iznimno su cijenili djelovanje biskupa Pozaića koji je surađivao s ovom organizacijom i za njih održao više predavanja. Osobito je zapaženo bilo njegovo biskupsko geslo koje je odabrao kada ga je 2005. godine papa Ivan Pavao II. imenovao pomoćnim biskupom zagrebačkim, a kojim je htio istaknuti svoje zalaganje za kulturu života. Tada već duhovnik HKLD-a i FIAMC-a, biskup Pozaić je i zdravstvenim djelatnicima htio poručiti da zaštita ljudskog života od začeća do prirodne smrti nema alternative.

Liturgijska slavlja tijekom Konferencije predvodio je nadbiskup Utrechta kardinal Villem Jacobus Eijk (inače liječnik) uz kojega su koncelebrirali mons. dr. Marian Eleganti (pomoćni biskup Chura u miru) i prof. George Woodall (Velika Britanija). I ove godine sudionici iz Hrvatske bili su među najbrojnijim nacionalnim delegacijama na Konferenciji, a osobito je zapažen bio njihov doprinos u liturgijskom pjevanju. Na završnoj misi posljednjega dana Konferencije, neposredno uoči predavanja o biskupu Pozaiću, otpjevali su jednu od njemu najdražih marijanskih pjesama K suncu prosi vsaka roža koju je na tekst Dragutina pl. Domjanića uglazbio Rudolf Matz.

I ove godine ovu međunarodnu multidisciplinarnu profesionalnu konferenciju, obogaćenu duhovnim sadržajima, predvodio je novoizabrani medicinski direktor MCI-ja prof. dr. Elvis Ivan Šeman, australski ginekolog hrvatskih korijena, rodom iz Blata na Korčuli, koji je uz zahvalu svim sudionicima na kraju pročitao završnu izjavu Konferencije uz poziv na iduću konferenciju koja će se održati u rujnu 2026. godine na istom mjestu.

Rok Čivljak

 

 

Završna izjava XII. međunarodne konferencije organizacije MaterCare International

„Ja sam ono što radim: uspostavljanje mog identiteta u Kristu”

Od 19. do 22. rujna 2024. skupina međunarodnih stručnjaka iz područja medicine i etike okupila se u institutu Maria Santissima Bambina u Rimu kako bi obradili pitanja od velikog interesa za medicinsku struku, uključujući duhovna, bioetička i profesionalna pitanja. Konferenciju je organizirala međunarodna organizacija MaterCare International pod nazivom „Ja sam ono što radim: uspostavljanje mog identiteta u Kristu.” U svijetu u kojemu su se mnogi udaljili od našega pravoga temelja u Bogu, našega zajedništva s drugima te naše svijesti o dostojanstvu profesije, ova Konferencija potiče nas da se prisjetimo svojih temelja i izvora.

Iduće godine navršava se trideseta obljetnica objave enciklike Evangelium Vitae, a ove godine pedeseta obljetnica objave De Aborto Procurato. Ovi i mnogi drugi dokumenti uspostavili su temelje koji omogućavaju formiranje savjesti za sve katolike, a osobito katoličke zdravstvene djelatnike. U proteklim godinama tijekom kojih su se održavale ove konferencije, katolički zdravstveni djelatnici koji skrbe za žene, djecu i obitelji često su bili izloženi napadima te okarakterizirani kao zastarjeli ili netolerantni.

Stoga je ova konferencija poslužila kao oaza koja okuplja ljude dobro oblikovane savjesti i gdje se mogu prepoznati objektivne istine o načinu na koji je Bog stvorio svijet i osobe u njemu, te kao jedini put kojim možemo istinski tražiti ljudski napredak. Ovogodišnja konferencija obuhvatila je predkongresnu duhovnu obnovu, uvodno predavanje i osam sekcija kroz koje smo postupno rasli od unutarnje izgradnje do milosrđa usmjerenog prema bližnjima.

Nakon svih izlaganja, sudionici konferencije istaknuli su slijedeće točke kao najvažnije plodove ovoga skupa:

  1. Temelji identiteta: predkongresna duhovna obnova koju je održao velečasni prof. George Woodall, kao i uvodno predavanje prof. Bernarda Arsa, podsjetili su nas da je naš identitet prepoznat (a ne samoprozvan) i da je jedinstveno human. Krist poziva svakoga od nas na jedinstveni put na kojemu ćemo mi biti ti koji dovode Krista do određenog trenutka ili određene osobe. Bog ne traži od nas samo proizvod našega rada, već i nas same, kao utjelovljene osobe koje svoje dostojanstvo temelje na dobro obavljenom poslu. Naša se jedinstvenost u stvaranju temelji na mogućnosti formiranja jedinstva s Trojstvom, kao i jedinstva jednih s drugima, a posebno u ovom povijesnom trenutku kada se moramo usredotočiti na izgradnju odnosa i zajednice te dopustiti Božjoj slavi da proizlazi iz naše kreativnosti u zadovoljenju neprepoznatih potreba.
  2. Temelji prava i odluka: U prvoj sekciji preispitivali smo istinski izvor ljudskih prava, što uključuje i zaštitu nekih naših djelatnosti što je nužno za ispunjavanje naših obveza prema drugima. Pravo na život temeljno je među tim pravima. Naše odlučivanje o tim pravima ovisi o našoj dobro formiranoj savjesti koja prepoznaje (a ne izmišlja ili odlučuje) što je dobro i istinito. Sretni smo što smo kao katolici tako dobro formirani, a budući da nam je „mnogo dano“, od nas se mnogo i očekuje: imamo posebne obveze prema našim pacijentima da u naše odlučivanje te način savjetovanja i liječenja pacijenata ugradimo istinu, milosrđe i ljubav. NJ E. Willem J. kardinal Eijk primijenio je ove istine na primjeru rodne teorije, pri tome naglašavajući najčešće pogreške koje mogu ugroziti i same pacijente.
  3. Istina u praksi: U drugoj sekciji bavili smo se pitanjima koja su i ranije bila postavljena – kako se kroz našu praksu nositi sa sekularnim svijetom i svim njegovim etičkim dilemama? Kojom bismo se terminologijom trebali koristiti, osobito kada neki medicinski sustavi naša uvjerenja smatraju netolerantnima? Budući da živimo naš poziv te u teškim trenutcima jedini donosimo Krista, potrebni su nam praktični savjeti kako razborito i korisno rješavati probleme. To uključuje sposobnost slušanja i suosjećanja s pacijentima te usvajanje stručnih znanja kako bismo mogli spremno i ispravno djelovati. Zatim su slijedile ohrabrujuće i poučne prezentacije o porodništvu i skrbi za majke u ruralnim područjima Ruande i Ugande, kao i evangelizacije aktivnosti MaterCare-a kroz medije. Potrebni smo djelovati i u ovim područjima kako bi donijeli Krista onima koji Ga trebaju.
  4. Profesionalna formacija: U četvrtoj sekciji obradili smo stručnu formaciju na području porodništva. Uključili smo različite teme, kao npr. obavljanje porodničke skrbi u okruženju rata, što je nažalost prisutno u raznim dijelovima svijeta; različitost pobačaja u odnosu na medicinski indiciran porod; fetalna terapija i neonatalna reanimacija; cijepljenje tijekom trudnoće. U petoj sekciji raspravljali smo o stručnoj formaciji na području ginekologije, uključujući predavanje o oportunističkoj salpingektomiji, silovanju, reverziji pobačaja lijekovima, metodama podizanja svijesti o plodnosti i restorativnoj reproduktivnoj medicini. Sudionici konferencije nastavili su raspravu o ovim temama i u šestoj sekciji na prikazima težih primjera iz prakse, kao što su skrb o djeci koja su rođena živa nakon pobačaja, uključujući i krštenje, kao i nadvladavanje prepreka primjeni restorativnog pristupa neplodnosti na području Afrike i sl.
  5. Etička i duhovna formacija: Predzadnja sekcija bavila se pitanjem etičke formacije o suvremenim temama, uključujući život biskupa Valentina Pozaića, krštenje željom, prekid trudnoće, kontracepcija, tehnologije za potpomognuta oplodnju te indoktrinacija zemalja u razvoju progresivnom etikom kao neokolonijalizmom. U završnoj sekciji dodatno su korišteni bioetički principi na praktičnim slučajevima, kao što su svijest o plodnosti, maloljetnička trudnoća, vanmaternična trudnoća i briga o duhu u porodništvu i ginekologiji.

Tijekom konferencije rasla je prisnost i zajedništvo među sudionicima konferencije kao i zajednička kreativnost, na što su bili pozvani od prvog dana konferencije. U ovom privremenom ali važnom zajedništvu, rastući u istinskoj formaciji, sudionici su ostvarili riječi svetoga pape Ivana Pavla II. zapisane u njegovoj enciklici Evangelium Vitae:

Svi koji se obvežu slijediti Krista, ostvaruju puninu života: božanska slika se u njima obnavlja, usavršava i razvija do savršenstva. Božji plan za ljudska bića je ovaj da trebaju biti „suobličeni slici njegova Sina“ (Rim 8,29). Samo tako, u sjaju ove slike, čovjek se može osloboditi ropstva idolopoklonstva, obnoviti izgubljeno zajedništvo i ponovno otkriti svoj pravi identitet (EV, br. 36).

Završno misno slavlje završilo je blagoslovom ruku i molitvom MaterCare:

Oče nebeski, Ti si poslao svoga jedinog Sina, Gospodina našega Isusa Krista, na ovaj svijet kao dijete rođeno od žene.

Pošalji svoga Duha Svetoga na sve članove i prijatelje MaterCare Internationala.

Da vidimo u svakoj trudnoj ženi sliku tvoje Svete Majke, Bezgrješne Marije i, u svakom djetetu, od trenutka njihova začeća, sliku Gospodina našega i Spasitelja Isusa Krista.

Podaj nam svete kreposti, osobito suosjećanje, razboritost, mudrost i milosrđe, da ti u njima dostojno služimo.

Poveži nas vezom ljubavi u ovoj misiji, kako bi se Evanđelje života moglo naviještati i provoditi diljem svijeta.

To te molimo po Kristu Gospodinu našem.

Amen

 

 

No Comments

Post A Comment