FEAMC: Liječnici kao svjedoci mira na mjestima ratnih sukoba

Osuđujemo sve napade na zdravstvene ustanove, poput nedavnog bombardiranja bolnice Khan Yunis u Gazi, i pozivamo UN i naše nacionalne vlade da snažno potaknu zaraćene strane da zaštite bolesne i ranjene, kao i medicinsko i bolničko osoblje, bolnice i mobilne zdravstvene ustanove, u ratom razorenim mjestima, u skladu s načelima Ženevskih konvencija.

U Gazi, kao iu Ukrajini, Južnom Sudanu i drugim sukobima diljem svijeta, postoje sustavna kršenja međunarodnih konvencija: apsolutno je nedopustivo da zdravstveni radnici i bolesnici, koji već trpe od svojih bolesti, od bespomoćnih ljudskih bića mogu biti izloženi vojnim napadima.

Duboko smo zabrinuti za liječnike koji rade u bolnicama i međunarodnim agencijama, jer su izloženi vojnim napadima, dovodeći svoje živote u opasnost. Njima izražavamo svoju blizinu, našu solidarnost i našu zahvalu jer su oni istinski svjedoci mira u ratnim vremenima.

Pozivamo na poštivanje Ženevskih konvencija, posebno članka 18. Ženevske konvencije br. 4, koji kaže: “Civilne bolnice organizirane za pružanje njege ranjenicima, bolesnicima, nemoćnima i rodiljama ne mogu ni u kojoj prilici biti predmet napada, nego će ih stranke sukoba u svako doba poštovati i štititi”.

Naš je apel zaraćenim stranama – u živom sjećanju na svjedočanstva na nedavnoj konferenciji u Đakovu (Hrvatska) o liječnicima u ratu – da bolnice ne smatraju ratnim poprištima, nego mjestima za njegu, te da uvijek poštuju medicinsko osoblje i bolesnike, te dopuste isporuku humanitarne pomoći i zaliha lijekova i sanitetskog materijala.

Predsjedništvo FEAMC-a

 

No Comments

Post A Comment