
04 lis Dubrovnik: Održana panel rasprava “Put Nade: od ovisnosti do slobode”
Panel rasprava na temu „Put Nade: od ovisnosti do slobode“ održana je u četvrtak 2. listopada u dvorani Ivana Pavla II. u Dubrovniku u Tjednu Caritasa Dubrovačke biskupije. Na panelu su sudjelovale dvije liječnice specijalistice psihijatrije, Irena Primorac Bošnjak iz Zavoda za javno zdravstvo Dubrovačko-neretvanske županije i Marija Bošković ispred dubrovačke podružnice Hrvatskog katoličkog liječničkog društva te predstavnici zajednice Cenacolo.
Psihijatrice su govorile o tome kako se situacija što se tiče ovisnosti mijenjala kroz godine. U porastu je ovisnost o psiho-stimulativnim sredstvima, u prvom redu amfetaminima, zatim o ecstasy i obogaćenom kanabisu. Danas se mladi često zabavljaju uzimajući alkohol u kombinaciji sa psihoaktivnim tvarima, pojasnila je. Isto tako u porastu su moderne ovisnosti poput ovisnosti o kocki i o internetu, o čemu su predavačice kasnije detaljnije govorile odgovarajući na pitanja iz publike.
Dopredsjednica Podružnice Dubrovnik dr. Bošković je istaknula definiciju ovisnosti kao kronične recidivirajuće bolesti mozga po MKB-klasifikaciji.
U daljnjem izlaganju je objasnila se kako se u ljudskom limbičkom sustavu u mozgu nalazi centar ugode odnosno sustav nagrade u kojemu neuroni bivaju podraženi kada osoba iskusi ugodno iskustvo, npr. učini dobro djelo. Prilikom uzimanja sredstava ovisnosti osoba se u početku osjeća ugodno, ali s vremenom mora koristiti sve veću količinu te nakon nekog vremena, ništa joj više ne predstavlja ugodu već joj konzumacija sredstava služi za preživljavanje, objasnila je predavačica krug ovisnosti. Konzumirajući sredstva ovisnosti osoba bježi od boli.
Nakon stručnog osvrta o razlozima razvoja ovisnosti i njihovim posljedicama, svoj životni put od ovisnosti do slobode iznio je voditelj zajednice Cenacolo u Ugljanima Joško Hrvatić te bračni par Vuko koji je govorio o ovisnosti njihovog najstarijeg sina. Osvrćući se na svoj život, posvjedočili su da im je povratak vjeri pružio novu šansu da okupe i sačuvaju obitelj i izađu iz pakla ovisnosti.
Moderator večeri bio je novinar i urednik vjerske emisije na Radio Dubrovniku Mislav Ćimić. Panel je organiziran u sklopu Tjedna Caritasa Dubrovačke biskupije kojim se obilježava 35. godina institucionalnog djelovanja biskupijskog Caritasa i u suradnji s Hrvatskim katoličkim liječničkim društvom – podružnica Dubrovnik.
Jelica Gjenero
Sorry, the comment form is closed at this time.