x logo hkld 20 04 2014 x 2
  • Naslovnica
  • Vijesti
  • Podružnice
    • Čakovec
    • Dubrovnik
    • Đakovo
    • Gospić
    • Karlovac
    • Koprivnica
    • Našice
    • Nova Gradiška
    • Osijek
    • Požega
    • Pakrac, Lipik, Daruvar
    • Pula
    • Rijeka
    • Sinj
    • Slavonski Brod
    • Split
    • Šibenik
    • Varaždin
    • Vinkovci
    • Virovitica
    • Vukovar
    • Zabok
    • Zadar
    • Zagreb "Branimir Richter"
  • Sekcije
    • Sekcija doktora dentalne medicine
    • Sekcija farmaceuta i medicinskih biokemičara
    • Sekcija mladih
    • Sekcija za odgoj i obrazovanje
  • Osvrti
  • Izdavaštvo
    • Glasnik HKLD
    • Knjige
  • Galerija
  • O društvu
    • Općenito
    • Dužnosnici
    • Statut
  • Kontakti

x logo hkld 20 04 2014 x 3






  • Home
  • Podružnice
  • Split
  • Održan 33. Obiteljski susret u Živogošću - Prijatelji i neprijatelji obitelji
10 Ožu2020

Održan 33. Obiteljski susret u Živogošću - Prijatelji i neprijatelji obitelji

Posted in Split

Obiteljski susret u Živogošću 1

XXXIII. Obiteljski susret održan je u Franjevačkom samostanu Svetog Križa u Živogošću od 6. do 8. ožujka 2019. pod naslovom „Prijatelji i neprijatelji obitelji“ /Vas sam nazvao prijateljima,Iv.15.15./. Voditelji su bili upravitelj samostana i župnik fra Miroslav Bustruc, OFM i Danijela De Micheli Vitturi, dr. med. spec. obiteljske medicine, organizator: Hrvatska zajednica bračnih susreta regija Split , Savjetovalište za obitelj pri župi Gospe od zdravlja Split i upravitelj samostana u Živogošću fra Miroslav Bustruc uz potporu Ureda za pastoral splitsko-makarske nadbiskupije.

Na susret su pristigli članovi HZBS, njihovi prijatelji i dugogodišnji sudionici Obiteljskih ljetnih škola. Sudionici su došli iz Metkovića, Dugog Rata, Stobreča, Splita, Solina, Kaštela. Uz roditelje brojne djece od kojih su neki djedovi i bake, sudjelovali su i mladi roditelji s djecom. Susret je počeo u crkvi Sv. Križa u Živogošću, pobožnošću Križnog puta i misom koji je predslavio fra Miroslav Bustruc. Nakon toga slijedio je upoznavanje sudionika s programom susreta, prostorom samostana i međusobno.

U subotu ujutro jutarnja molitva i razmatranje fra Miroslava na temu prijateljstva u Evanđelju po Ivanu 15.9-17. Prijateljstvo i ljubav su zapovijedi. Po zakonu ljubavi imam što dajem, a po zakonu materijalizma imam što zadržim za sebe. Isus nije imao neprijatelje. Na Križu je najbolje pokazao svoj odnos prema njima. Slijediti Krista i primiti Njegovu ljubav je najbolji način za biti prijatelj. Ne zamjeriti roditeljima niti tražiti od roditelja i prijatelja da daju ono što ni sami nisu dobili. Preko Kristove ljubavi praštamo i izlazimo iz samosažaljenja.

Obiteljski susret u Živogošću 2

Ljubav je stvaralačka, ne zaustavlja se samo na osjećajima. Ona je sveobuhvatna. Najmanja snaga ljubavi jača je od najjače snage razaranja. Svrha braka je plodna ljubav koja, i kada nema djece, ostvaruje poziv duhovnih roditelja. Bog je uvijek i u svemu pametniji od nas. Fra Miro je uputio na odricanje od svoje samodostatnosti i uvjerenosti da smo pametniji od Boga.

Nakon toga je dr Danijela u radionici Prijatelji i neprijatelji obitelji potaknula sudionike na razmišljanje o nekoliko razina prijateljstva kao i to da prijatelji mogu ujedno biti i neprijatelji. Što poduzeti u tim situacijama i kako ponovo izgraditi prijateljstvo u odnosu s Bogom, sa samim sobom, s bračnim drugom, članovima obitelji i prijateljima? Kako se kao bračni par i kao obitelj odnosimo prema našim prijateljima.

Kada oni postaju naši neprijatelji, što poduzimamo? Jesmo li u stanju zaštititi obitelji i djecu od nepoželjnih osoba i sadržaja.?Kako to radimo?

U odnosu na sebe samog i u odnosu na Boga, gdje vidim ulogu savjesti, i je li ona moja prijateljica ili neprijateljica? Isus je prijatelj nad prijateljima, on je uvijek spreman na prijateljstvo a ja samo kada dopustim. Koje su moje zapreke za to prijateljstvo?

Gđa Nevenka Mistrić Gulin, likovni pedagog, je vodila dječju likovnu radionicu u kojoj su djeca likovno osmislila i čestitke majkama za Dan žena.

U poslijepodnevnom dijelu u nastavku radionice sudionici su izmijenili svoja iskustva. Zanimljivo i korisno je bilo čuti mlade roditelje brojne djece kako se bore s napastima koje kroz TV, Internet i medije narušavaju zajedništvo obitelji i unose nepoželjne sadržaje i nemir. Ispravno i pravovremeno korištenje mobitelom, tv-om, internetom neophodno je za odrastanje i zdravu obiteljsku komunikaciju.

Svjedočanstvo bračnog para Franke i Nikole Nogolice, roditelja šestero odrasle djece, primjer je da se kao majka može biti s djecom u obitelji, a potom nastaviti profesionalnu karijeru uz prilagođavanje okolnostima u kojima se obitelj nalazila u vremenu odradstanja djece / Beč, Zagreb, Metković/.

Mladi roditelji, njih četiri obitelji, kazali su koliko im je važna molitva, ne samo obiteljska već i zajednička tjedna molitva krunice i susreti poput ovih, s drugim obiteljima.

Prije večernje mise, koju je predslavio fra Miroslav, sudionici su molili krunicu. Nakon večere fra Miroslav je moderirao Okrugli stol i predstavljanje knjige Strah od rađanja Danijele De Micheli Vitturi. Autorica je objasnila zašto i kako je nastala knjiga od 48 sabranih članaka obiteljske tematike koje kao dugogodišnja suradnica s fra Petrom Lubinom piše za list „Marija“ . Iz knjge je pročitala par zanimljivih razmišljanja o rađanju, odgodi rađanja, korizmenom vremenu i poslanju kršćanskih obitelji da budu sol i svjetlost svijeta.

U nedjelju ujutro nakon doručka priprava za misu i Križni put čije su postaje sastavili i čitali sudionici susreta. Fra Miro je vodio Križni put i predslavio misu. U homiliji je objasnio da postoje tri koraka slušanju Božje Riječi; slušati, čuti i razumjeti, a najvažniji dio je poslušati i primijeniti. Ovaj treći je najteži jer zahtijeva promjene koje očekujemo od drugih a teško ih primjenjujemo na sebe. Biti ponizan i učiti od drugih usporedio je s učenjem plivanja. Evanđelje u Korizmi upućuje na odricanje, ali ne zbog odricanja, već doricanja.

Molitva je penjanje na brdo Tabor. Bitno je pronaći vrijeme: ti i tvoj Bog, kao i razvijanje odnosa s Bogom. Duh Sveti omogućuje da apostoli vide sjaj na Taboru. Kad je prevelika muka i slava apostoli su pozaspali. Isus, koji je punina ljubavi, pristao je postati čovjekom i proživjeti bol i patnju koju sami ne moramo nositi. Imamo napast podijeliti duhovno iskustvo osjećajima prije njegovog dozrijevanja. Važno je da dozrije duhovno iskustvo, pa onda ne ovisimo o osjećajima onih kojima ćemo prenjeti iskustvo, ne ovisimo o drugima koji to prihvaćaju.

Strpljivost je neophodna jer možemo odmah primiti ono što nam Bog može dati. Fra Miro je ohrabrio da se ne trebamo bojati jer je s nama Krist koji je pobijedio smrt.

Nakon ručka djeca su, najbolje što su znala, „začinila“ susret. Dugogodišnja animatorica g-đa Darija Mladin, vjeroučiteljica, majka šestero djece. Priredila je igrokaz na temu Prijatelji i neprijatelji obitelji, u kojem su djeca prikazala osnovne napasti za obitelj i kako se uz pomoć molitve i odricanjem od sebičnosti u obitelj vraća sklad.

Kroz tri dana uz program je bilo prilike i za rekreaciju šetnju, razgovor i dijeljenje iskustava među generacijama sudionika koji svojim primjerom pokazuju da se unatoč mnogim neprijateljima obitelji ne boje života već ga odgovorno, velikodušno i zahvalno prihvaćaju kao najvrjedniji Dar.

Hvala Bogu domaćinu, organizatorima i svim sudionicima koji svojim sudjelovanjem ostvaruju radost susreta u velikoj obitelji djece Božje.

dr. Danijela De Micheli Vitturi

Obiteljski susret u Živogošću 3

Obiteljski susret u Živogošću 4

Obiteljski susret u Živogošću 5

Obiteljski susret u Živogošću 6

Obiteljski susret u Živogošću 7

Obiteljski susret u Živogošću 8

 

 

 

 

HKLD izdvojeno

hkld logo

POPIS PREDSJEDNIKA I DUŽNOSNIKA PODRUŽNICA HKLD-a

logo kriz

Postanite član Hrvatskoga katoličkog liječničkog društva - preuzmite PRISTUPNICU i pročitajte STATUT

logo kriz

Plan rada od ožujka do rujna 2022. godine

A Split 1

Obnova posvete zdravstvenih radnika Presvetom Srcu Isusovu u Splitu

Izvještaj HKLD a Osijek

Proslavljena Misa zahvalnica u osječkoj crkvi sv. Roka

doc dr Rok Čivljak

Međunarodni dan priziva savjesti

Ana Marija Marovic slika i molitva

Službenica Božja Ana Marija Marović

prim doc dr sc Rok Čivljak dr med infektolog

Izjava predsjednika Hrvatskoga katoličkoga liječničkoga društva povodom ugroze izazvane pandemijom SARS-CoV-2 (COVID-19)

hkld logo

Priopćenje za javnost Hrvatskog katoličkog liječničkog društva o pravu na priziv savjesti magistara farmacije

01 FIAMC 30 05 2018 day 1 410

Jubilarni 25. Svjetski kongres katoličkih liječnika započeo radom

Picture4

Svečanosti povodom 25. obljetnice Hrvatskoga katoličkog liječničkog društva / 800 foto

monografija 25 HKLD

Knjige u izdanju HKLD-a

Najnovije vijesti

GRID LIST
HKLD Ljubanovic Vukojevic
Zagreb "Branimir Richter"

Održano predavanje o kršćanskoj etici i odgovornosti liječničkog poziva

Svi 19, 2022
U srijedu, 18. svibnja 2022. u 19 sati u dvorani „Margarita Peraica“, Dom HKLD-a u zagrebačkoj Praškoj ulici, zagrebačka podružnica je ugostila prof. dr. sc. Nenada Vukojevića, dr. med. koji je održao predavanje "Kršćanska etika i…
Kamenitih vrata HKLD
Zagreb "Branimir Richter"

Poziv na proslavu blagdana Majke Božje od Kamenitih vrata, 31. svibnja

Svi 19, 2022
Hrvatsko katoličko liječničko društvoPodružnica "Branimir Richter" u Zagrebupoziva Vas na proslavublagdana Majke Božje od Kamenitih vrata,zaštitnice grada Zagrebau utorak, 31. svibnja 2022. god.Program: 18.30 – okupljanje u društvenim…
zn skup
Vijesti

Održan znanstveni skup - Priziv savjesti zdravstvenih djelatnika: pravo i obveza

Svi 19, 2022
U Splitu je 14. svibnja 2022., dan uoči Međunarodnoga dana priziva savjesti, održan znanstveni skup Priziv savjesti zdravstvenih djelatnika: pravo i obveza u organizaciji Hrvatskoga katoličkog liječničkog društva i Katoličkog bogoslovnog…
krasno 1
Vijesti

Tijelovska duhovna obnova od 16. do 19. lipnja

Svi 19, 2022
Najava:Tijelovska duhovna obnova (16. po redu) organizira se i ove godine za članove HKLD-a i članove njihovih obitelji u Krasnom, od 16. do 19. lipnja 2022.godine.Voditelj duh. obnove je prof. dr Ivan Bodrožić, duhovnik HKLD-a.Broj mjesta…
WhatsApp Image 2022 05 14 at 19.20.19 4
Vijesti

Članovi HKLD-a među prvim čestitarima kod novoga splitsko-makarskog nadbiskupa mons. dr. Dražena Kutleše

Svi 15, 2022
Povodom Međunarodnog dana priziva savjesti, koji se u svijetu obilježava 15. svibnja, članovi Hrvatskoga katoličkoga liječničkoga društva okupili su se u Splitu na simpoziju Priziv savjesti zdravstvenih djelatnika: pravo i obveza Tom…
Hodočašće članova HKLD a i HKDMT podružnica Split u Zakučac 6
Split

Hodočašće članova HKLD-a i HKDMT podružnica Split u Zakučac

Svi 15, 2022
I ove godine 11. svibnja, već tradicionalno, članovi HKLD-a i HKDMST-a podružnica Split, treći dan trodnevnice, na uočnicu blagdana, hodočastili su u Zakučac, u nadbiskupijsko svetište sv. Leopolda Bogdana Mandića Program je počeo molitvom…
Parolin 1
Vijesti

Predstavnici HKLD-a na misnom slavlju u Bogoslužnom prostoru bl. Alojzija Stepinca koje je predvodio državni tajnik Svete Stolice kardinal Pietro Parolin

Svi 12, 2022
Državni tajnik Svete Stolice kardinal Pietro Parolin stigao je na poziv Hrvatske biskupske konferencije 10. svibnja 2022. u trodnevni posjet Republici Hrvatskoj povodom 30. obljetnice priznanja Republike Hrvatske i uspostave diplomatskih…
PROSLAVA SV. ĆIRILA I METODA U ZAGREBU 2
Zagreb "Branimir Richter"

Proslava sv. Ćirila i Metoda

Svi 12, 2022
U srijedu, 11.5.2022., članovi zagrebačke podružnice HKLD-a „Branimir Richter“ prisustvovali su svečanoj liturgiji koju je služio mons. Milan Stipić, vladika križevački, povodom blagdana svetih Ćirila i Metoda, u konkatedrali sv. Ćirila i…

Prijava

  • Zaboravili ste lozinku?
  • Zaboravili ste korisničko ime?

Tko je Online

Imamo 219 gostiju i nema članova online

Nasumično iz prošlosti

svjetski dan bolesnika 2016

Poziv na obilježavanje Svjetskog dana bolesnika 11. veljače 2016.

Veljača 02, 2016 Zagreb "Branimir Richter"
Pozvamo vas na obilježavanje Svjetskog dana bolesnika u četvrtak 11. veljače 2016., u 18 sati u crkvu i samostan Bezgrešnog začeća Blažene Djevice…
ana planinc peraica 22

Kongres FEAMC-a u Portu

Studeni 30, 2016 Vijesti
U slikovitom Portu smjestenom u sjevernom dijelu Portugala na ušću rijeke Douro u Atlantski ocean, krajem rujna održan je „13. kongres FEAMC-a: Liječnici,…

HKLD • Hrvatsko katoličko liječničko društvo • Copyright © 1990. 

Powered by Warp Theme Framework
  • Naslovnica
  • Vijesti
  • Podružnice
    • Čakovec
    • Dubrovnik
    • Đakovo
    • Gospić
    • Karlovac
    • Koprivnica
    • Našice
    • Nova Gradiška
    • Osijek
    • Požega
    • Pakrac, Lipik, Daruvar
    • Pula
    • Rijeka
    • Sinj
    • Slavonski Brod
    • Split
    • Šibenik
    • Varaždin
    • Vinkovci
    • Virovitica
    • Vukovar
    • Zabok
    • Zadar
    • Zagreb "Branimir Richter"
  • Sekcije
    • Sekcija doktora dentalne medicine
    • Sekcija farmaceuta i medicinskih biokemičara
    • Sekcija mladih
    • Sekcija za odgoj i obrazovanje
  • Osvrti
  • Izdavaštvo
    • Glasnik HKLD
    • Knjige
  • Galerija
  • O društvu
    • Općenito
    • Dužnosnici
    • Statut
  • Kontakti