16 pro Otvorena tradicionalna Božićna izložba u Praškoj
Podružnica HKLD-a „Branimir Richter“ u Zagrebu upriličila je 15. prosinca 2021. svečano otvorenje Božićne izložbe radova nastalih na ovogodišnjoj umjetničkoj koloniji u Sošicama i to u nazočnosti članova HKLD-a, umjetnika i prijatelja. Izložbu je otvorila Nada Kos-Benc, dugogodišnja i zaslužna članica Društva. Adventskim repertoarom pjesama svečanost su upotpunile Dijana Krišto i Ivana Klinar. Program je vodila Vesna Lukinović Škudar. Na proteklu godinu su se osvrnuli i čestitke za uspješnu Novu godinu uputili Galešić Ljubanović, Čivljak, Katić i Tomić
Otvarajući program ovogodišnje Božićne izložbe Podružnice HKLD-a „Branimir Richter“ u Zagrebu moderator programa prof. dr. Vesna Lukinović Škudar, voditelj Umjetničke zbirke HKLD-a „Anton Švajger“, ponudila je podatke o do sada održanim umjetničkim kolonijama zagrebačkog HKLD-a. One su se uz manje iznimke održavale gotovo svake godine, i to ovim redoslijedom: 1) 2010.; 2) 2011. – (Praška) 12. 11. 2011.; 3) 2014. – (Praška), 8. 11. 2014.; 4) 2015. – (Vukovar) 14. 11. 2015. održana s hodočašćem; 5) 2017. – Saborsko, 23. 9. 2017.; 6) 2018. – Sabljaci (Ogulin), 15. 9. 2018.; 7) 2019. – Baške Oštarije (Karlobag), 14. 9. 2019.; 8) 2020. – Dubranec, 19. 9. 2020.; 9) 2021. – Sošice, 11. 9. 2021. Uz umjetničke kolonije organizirane su i Božićne izložbe na kojima su predstavljena djela i ponuđena javnosti na razgledavanje i otkup. Broj tako prikupljenih djela je pred-pandemijske godine dosegao brojku 45. Jedne godine održana je u HKLD-u i uskršnja izložba. Valja ovdje spomenuti i vrlo uspješnu izložbu Medicina sacra povodom 25. obljetnice HKLD-a.
Osvrt na, obzirom na okolnosti, svakako uspješnu 2021. godinu dala je predsjednica podružnice HKLD-a u Zagrebu prof. dr. Danica Galešić Ljubanović. Podsjetila je na neke točke koje su se ticale same podružnice: suradnju s grkokatolicima u obilježavanju Dana života na Gornjem gradu, izletu „Tako blizu, a tako daleko“ u Križevce, umjetničkoj koloniji u Sošicama; predstavljanje tri knjige (Richter, Krapac i De Micheli Vitturi), predavanja (Budišin, Krapac), izlet u Vukovar uz Dan sjećanja i druge aktivnosti. Svim članovima je poželjela obilje zdravlja i uspjeha u Novoj godini.
Nakon što je nazočne pozdravio predsjednik Društva doc. dr. prim. Rok Čivljak, riječ je uzeo g. Stjepan Katić, voditelj umjetničkih kolonija. On je predstavio prigodni katalog izložbe u kom se nalaze životopisi umjetnika koji su sudjelovali na koloniji u Sošicama. Zahvalio je onima koji su mu pomogli postaviti izložbu te sve pozvao na radno druženje dogodine u rujnu u Rakovici.
Čestitku je uputio i fra Draženko Tomić, duhovnik Podružnice. Istaknuo je nastojanje Crkve da jednom od sastavnica poslanja katoličkog liječnika učini obranu i promicanje života svakog ljudskog bića od začeća do njegova naravnog zalaza. Podsjetio je na riječi Ivana Pavla II. koji je u svoje vrijeme ukazao na preokupacije koje ugrožavaju shvaćanje ljudske autonomije i pozvao sve ljude dobre volje da uistinu poštuju prava ljudskog bića, da se hrabro suprotstave brojnim i zabrinjavajućim oblicima napada na ljudsko zdravlje i život. Katolički liječnici su k tom pozvani posredovati kolegama na radnom mjestu ne samo znanje povezano s profesijom nego i kršćanske medicinsko-etičke stavove, ponajprije u situacijama koje uz profesionalnu kompetentnost zahtijevaju i odgovarajuću pripravu na moralnom i vjerskom polju.
Tomić je nabrojio i na neke obljetnice u 2022. godini: 30 godina od primanja HKLD-a u međunarodna udruženja katoličkih liječnika, od osnutka riječke i pulske podružnice, od otvorenja Caritasove ljekarne u Zagrebu; 25 godina od osnutka podružnice u Osijeku, od trenutka kad je FIAMC dobio status nevladine organizacije pri UN-u; 20 godina od osnutka HKLD-a u Slavonskom Brodu, Požegi i Dubrovniku; od pokretanja društvene web-stranice, od smrti velikog prijatelja HKLD-a kardinala Franje Kuharića; 15 godina od smrti prve predsjednice Margarite Peraica; 10 godina od smrti prof. Branimira Richtera, čije ime nosi zagrebačka podružnica.
Izložbu je otvorila Nada Benc-Kos. Tom prigodom je istaknut i dio zasluga koje ona ima za HKLD. Naime, Nada Benc-Kos je u Hrvatskom katoličkom liječničkom društvu (HKLD) od samih njegovih početaka. Ona je 1993. izabrana za člana Upravnog odbora HKLD-a (Glasnik, 1993/1(4), str. 3), a zatim je od 1995. deset godina bila član Nadzornog odbora HKLD-a – birana je pet puta uzastopno u to tijelo na dvogodišnje mandate (Glasnik, 1995/2, 44-49; 1997/2, 47-52; 1999/1-2, 68-75; 2001/2, 82-88; 2003/2, 57-65). Izvijestila je o sastanku katoličkih laičkih udruga u Centru za promicanje socijalnog nauka Crkve koji je održan u Zagrebu 15. 11. 2000. i 16. 1. 2001. (Glasnik, 2001/2, 82-88)
Na skupštinama društva Nada Benc-Kos obično je izvješćivala o radu Karitativne sekcije. Sekcija se sastajala svake treće srijede u mjesecu u Palmotićevoj. U to vrijeme brojila je između 30 i 40 članova (npr. 1995. njih 32; 1996. njih 35) a trećina njih se posebno isticala svojom aktivnošću razvijajući znatnu aktivnost, npr. prim. Krapac i drugi. Nastojala je u rad Sekcije uključiti nove članove, posebno one mlađe.
Od aktivnosti svakako se ističe suradnja s udrugom Kap dobrote pok. p. Antuna Cveka, posjeti starim i bolesnim svećeničkim ili sestarskim domovima o Božiću i Danu bolesnika, razvrstavanje sanitetskog materijala i lijekova iz donacija, obilježavanje Dana bolesnika s osnovnim i srednjim školama u suradnji s Hrvatskim katoličkim društvom prosvjetnih djelatnika.
U tijeku 1993. godine ističe se suradnja s pokretom Hospis u zbrinjavanju bolesnih, nemoćnih i socijalno ugroženih, zatim u osnivanju “mini-domova” i sličnih ustanova; suradnja s Društvom hrvatskih intelektualki na skupljanju svjedočanstava o osobama stradalim u ratu. Pokrenuta je akcija za stvaranje školskog “Karitasa” s posebno prilagođenim programom, te za osnivanje Društva hrvatskih katoličkih medicinskih sestara. Osnivanje zdravstvenog savjetovališta je usprkos razumijevanju Ljekarne Caritas zastalo zbog neusklađenog radnog vremena. (Glasnik, 1994/1-2, str. 33-35)
Aktivnosti se nastavljaju i narednih godina: povodom Svjetskog dana bolesnika 1994. članovi Sekcije su posjetili bolesne časne sestre i njihove štićenice u slijedećim samostanima: Antunovac, Sestre milosrdnice sv. Vinka, Kćeri Božje ljubavi (na dvije lokacije) i Misionarke ljubavi Majke Terezije. Tu su i djeca O.Š. “Kaptol” u dogovoru s ravnateljem škole izvela program za bolesnike. Posjetili su i umirovljene svećenike na Kaptolu. U svim tim aktivnostima ostvarena je dobra suradnja s Udrugom hrvatskih katoličkih prosvjetnih djelatnika. Školska su djeca posjetila bolesne i u staračkim domovima, te u zagrebačkim bolnicama. U tijeku spomenute 1994. članovi Karitativne sekcije HKLD-a posjetili su 72 starije i bolesne osobe, a 1995. godine njih 167. Svima su podijeljene poruke svetog Oca za Dan bolesnika te poklon paketići s proizvodima “Kraš”. U suradnji s udrugom “Kap dobrote” posjetili su i 9 domova umirovljenika te prihvatilište beskućnika “Predah”. Od 1994. godine 14 članova redovito je pomagalo u razvrstavanju lijekova i sanitetskog materijala, koji je u preko 300 paketa pristigao u Župu Srca Isusova u Palmotićevoj ulici. Uz pomoć Sekcije organiziran je i Božićni koncert na kojem su nastupili Zagrebački liječnici pjevači. Nekoliko članova pomaže u radu udruge Kap dobrote. To je pridonijelo boljoj zdravstvenoj skrbi za korisnike prihvatilišta Predah, gdje se o njihovom zdravlju brinu 3 liječnika specijalista. U suradnji s Društvom hrvatskih katoličkih prosvjetnih djelatnika i Kapi dobrote organizirali su 28. siječnja 1995. stručni skup “Svekolika briga za stare, nemoćne i bolesne te odgoj za karitativni rad”, u povodu 25. obljetnice karitativnog apostolata p. Antuna Cveka. Boravak pape Ivana Pavla II. u Hrvatskoj bio je poticaj članovima Karitativne sekcije da se organiziraju u prihvatu kolega iz drugih mjesta u Hrvatskoj. Tijekom samog boravka liječnici su se aktivno uključili u osiguranje zdravstvene skrbi za vjernike prisutne na euharistijskom slavlju na zagrebačkom hipodromu. Uočeni su i neki problemi u radu sekcije: nedostatak prostora, kao i premalo angažiranje upisanih članova. (Glasnik, 1995/2, 44-49) Slične aktivnosti nastavljaju se i narednih godina. (Glasnik, 1996/2, str. 46-50)
Od 1997. uključili su se u razgovore s bolesnicima u župnim crkvama tijekom devetnice koju je “Kap dobrote” organizirala prigodom Dana bolesnika. Neki članovi su bili aktivni i u Udruzi prijatelja nade, kao i u Hrvatskom društvu za hospicij. Dali su prilog anketi, započetoj na Gornjem gradu, o problemima i potrebama starijih osoba. (Glasnik, 1998/1-2, 45-52). Uz spomenuto 1999. godine se planiralo u svakoj većoj bolnici pronaći povjerenika koji bi pomogao u hospitalizaciji starih i bolesnih članova HKLD-a. (Glasnik, 1999/1-2, str. 68-75). Iste godine, članovi sekcije su 25. rujna 1999. sudjelovali na Sigetu u proslavi 25. obljetnice Malog tečaja – Kursilja. Za božićne blagdane nekolicini bolesnih članova uputili su prigodne čestitke. Pred kraj godine odazvali su se pozivu za pomoć Hrvatskoga katoličkoga društva medicinskih sestara i zdravstvenih tehničara koji dragovoljno brinu za njegu bolesnih i napuštenih, ponudivši svoje stručne savjete i pomoć. Za tu svrhu šest članova sekcije dalo je svoje telefonske brojeve za slučaj potrebe intervencije ili neposredne zdravstvene pomoći u okviru svoje specijalizacije. (Glasnik, 2000/1-2, str. 68-76) (Draženko Tomić)
No Comments