26 svi Drugi Festival kršćanskog kazališta – predstave koje vraćaju Boga u teatar
U organizaciji Hrvatske provincije sv. Jeronima franjevaca konventualaca, od 3. do 5. i 9. do 11. lipnja 2016. u Dvorani sv. Franje na Svetom Duhu u Zagrebu održava se Drugi Festival kršćanskog kazališta. Selektor programa je naša kolumnistica dr. sc. Sanja Nikčević
Prošle je godine pokrenut Festival kršćanskog kazališta na kojem je sudjelovalo sedam odličnih predstava, a festival ide i ove godine uz još zanimljiviji program!
Ne samo da su predstave odreda kvalitetne nego one pokazuju da se o duhovnim temama može govoriti na kazališno zanimljiv i moderan način. Ovo su predstave u kojima ćete uživati i koje će vas dotaknuti, predstave na koje smijete doći sa svojom djecom, bračnim drugovima, roditeljima, prijateljima, a možda je najbolje da povedete i neprijatelje!
Kad smo složili program shvatili smo da on odražava dvije dominantne teme o kojima se inače puno govorilo u javnosti: milosrđe i posvećeni život. Vidjeli smo da imamo 10 predstava iz osam gradova što znači da je doslovno prisutna cijela Hrvatska (Dubrovnik, Hvar, Zagreb, Osijek, Križevci, Visoko – Zagorje, Lovran, Split). Sve su te predstave nastale na rubu „velikog“ kazališta, te su ujedno raznolike i različite u formi (od monodrama do velikih ansambl predstava), i u trajanju (od 5 minuta do dva sata), i vrsti kazališnog izraza (od lutke i plesa, od dramskog teksta do igre). Sve su predstave nastale iz potrebe onih koji su ih stvarali, iako je fascinantna raznolikost samih stvaratelja, kako dobna (od najmlađih osnovnoškolaca iz petog razreda u Visokom, preko studenata i zrelih ljudi pa do penzionera s Hvara) tako i profesionalna. Na festival smo pozvali amatere (od osnovnoškolaca, studenata ili redovnice), ali i profesionalce: od netom završenih studenata (Antonija Šašo), mladih ali vrlo afirmiranih glumaca (Robert Kurbaša), te zrelih stvaratelja (Senka Baruška) pa i pravih glumačkih veterana (Dubravko Sidor).
Festival otvara jedna od najpoznatijih hrvatskih predstava koja već 47 godina priča priču o sv. Lovrincu mučeniku na čakavici, u izvedbi Hvarskog pučkog kazališta i režiji Marina Carića koji je to postavio kao brucoš u želji da pokaže da kazalište ne mora biti hladno i „elitističko“, nego da dobro kazalište može biti i pučko (dakle svima razumljivo), i kvalitetno, i snažno, i duhovno. Takva je predstava Prikazanje sv. Lovrinca mučenika koju srećom Hvarani održavaju na životu, putuju po svijetu i pokazuju je od Amerike do Pariza i natrag! Maštovito rješenje Marina Carića da nam priču o mučenicima odigraju bijeli (kršćani) i crni (Rimljani) fratri razumiju u cijelom svijetu. Iako je tekst napisan u srednjem vijeku, ova izvedba svakog potrese i kazališno i duhovno. Iako pripadaju amaterskom kazalištu, Hvarani su s tom predstavom stvorili pravi fenomen. U ansamblu od dvadesetak glumaca (uključujući i djecu) promijenilo se nekoliko generacija tako da je samo Milan Lakoš (voditelj grupe) jedini koji od početka nastupa u svim predstavama, ali i u raznim ulogama! Iznimno nam je drago da će, otvarajući festival na stepenicama crkve sv. Ante, ta predstava proslaviti 250. izvedbu!
Uz Hvarane, velika predstava i pravi spektakl je i mjuzikl Život za život u izvedbi Ansambla Kolbe o životu poljskog sveca koji je dobrovoljno dao svoj život u koncentracijskom logoru da bi izbavio drugog. Predstava koja je prvi put postavljena 2012., i u međuvremenu postala hit novog smjera mjuzikla u Hrvatskoj, sada će imati obnovu i premijeru u Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu čime festival prvi put ulazi i u druge prostore.
Tu su i predstave o hrvatskim svetim ljudima, čak dvije o Ozani Kotorskoj koje su potpuno različite. Dominikanka s. Barbara Bagudić kreirala je monodramu o svom vlastitom životnom uzoru, a petnaestak mladih iz Osnovne škole Visoko (u Zagorju) pod vodstvom pedagoga Tibora Martana, napravili su o Ozani jednu zanimljivu glumačku igru (bez scenografije i rekvizita). Dok sestra Bagudić potresno govori o nutrini Ozane pokazujući snagu njezina uzora i vodstva, djeca prvi put jasno pokazuju zašto se Ozana zazidala. Iako je to naša blaženica, o njoj se ne zna puno (npr. da je bila jedna od velikih ekumenista, da je iako zazidana 52 godine u maloj sobici savjetovala ljude na visokim položajima, da je spasila Kotor od Turaka…). Zato su važne predstave o životu svetaca, naročito one koje pokazuju da je svetost živa i danas, kao što je slučaj sa župnikom Stjepanom Kranjčićem iz Križevaca koji je umro na glasu svetosti. Udruga Stjepan Kranjčić organizira brojna događanja u spomen na svog župnika, a producirali su i monodramu o njegovu životu koju je napisao Stjepan Tomaš, a izvodi Dubravko Sidor.
Program festivala (sve predstave izvode se u Dvorani svetoga Franje na Svetom Duhu, u 20 sati)
3. lipnja 2016. – Otvorenje festivala (ispred crkve sv. Ante)
250. jubilarna izvedba predstave “Prikazanje sv. Lovrinca mučenika”, režija Marin Carić, izvodi Hvarsko pučko kazalište (Hvar).
4. lipnja 2016. – Dan hrvatskih svetih ljudi
“Blažena Ozana ili biti s Bogom, dovoljno je za sreću”, monodrama, autorski projekt s. Barbare Bagudić o životu bl. Ozane Kotorske (Dubrovnik). Trajanje: 30 minuta.
Stjepan Tomić Oproštaj od Gospodina, monodrama u režiji i izvedbi Dubravka Sidora o životu svećenika Stjepana Kranjčića; Udruga S. Kranjčić (Križevci). Trajanje: 40 minuta.
5. lipnja 2016. – FKK u Hrvatskom narodnom kazalištu, Zagreb
Daniele Ricci “Život za život”, mjuzikl o životu poljskog sveca Maksimilijana Kolbea koji je u najgorem vremenu (u koncentracijskom logoru) iz milosrđa žrtvovao svoj život za drugog; režija Robert Bošković, izvodi Ansambl Kolbe (Zagreb)
9. lipnja 2016. – Studenti KBF-a na festivalu
Đuro Zrakić “Svi me vole, samo tata ne”, režija Inka Salopek, Kazališna skupina Prosopon (KBF, Zagreb)
10. lipnja 2016. – Mladi i lutke na festivalu
“Prvi grijeh”, autorski projekt Antonije Šašo (završni ispit iz lutkarstva pod mentorstvom Tamare Kučinović i Ljudmile Fedorove); Umjetnička akademija u Osijeku (UAOS). Trajanje: 30 minuta.
“Kad ruke progovore”, lutkarsko-plesna predstava na pjesmu grupe Secret Garden “You raise me up”/Ti dižeš me; kreacija i režija Antonia Šašo, izvode Jesus Freakz, mladi župe Tijela Kristova (Sopot, Zagreb). Trajanje: 10 minuta.
Tibor Martan “Ozana”, režija Tibor Martan, izvodi Dramska grupa Osnovne škole Visoko (Visoko, Hrvatsko Zagorje). Trajanje: 15 minuta.
11. lipnja 2016. – Zatvaranje festivala – Ples i savjest
“Oče naš”, plesna predstava, autorski projekt Senke Baruške (Lovran). Trajanje 15 minuta.
Tin Ujević “Ispit savjesti”, monodrama u režiji i izvedbi Roberta Kurbaše (Split). Trajanje: 50 minuta.
Sve predstave izvode se u Dvorani svetoga Franje (iza crkve sv. Antuna na Sv. Duhu, 31) s početkom u 20 sati.
Ulaznice za festival mogu se nabaviti u župnom uredu sv. Antuna na Svetom Duhu.
Marija Benković / HKLD
Izvor Bitno.net
No Comments